Beton, któremu ogień niestraszny

Materiały ognioodporne oddają wielkie przysługi ludzkiej technice. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. I nie dziwi fakt, że znajdujemy je w miejscach tak niespodziewanych i niecodziennych dla zastosowania i wyglądu. Na przykład taśma ceramiczna. Swym wyglądem przypomina gruby i elastyczny bandaż. Można nią izolować dokładnie wyszczególnione elementy konstrukcyjne.

Na przykład w motoryzacji może chronić elementy wrażliwe przed działaniem wysokiej temperatury wydzielającej się z układu wydechowego samochodu. Także dla podwyższenia temperatury wewnątrz DPF, czyli filtra cząstek stałych stosuje się izolacje z mas ceramicznych. Pokrycie zbiornika zawierającego filtr materiałem ogniotrwałym podwyższa temperaturę wewnątrz filtra, co pozwala na wypalenie odkładającej się w nim sadzy ze spalin.

Jednakże absolutnym hitem wśród materiałów ognioodpornych jest . Wykonuje się go z idealnych kruszyw i innych mineralnych dodatków poprawiających jego właściwości opierania się żarówki, nawet pieców do wytopu stali i szkła. Stosowanie betonu jest niezwykle proste. Aplikacja plastycznej masy może odbywać się metoda wibrowania lub tak jak w przypadku betonów szamotowych, można zastosować ubijanie.

Odporność temperaturową beton zawdzięcza różnej zawartości cementu. Im mniejsza zawartość tego składnika, tym wyższe temperatury wytrzymuje beton. Betony o wytrzymałości na wysoką temperaturę stosuje się nie tylko do konstruowania pieców. Beton o wytrzymałości na temperaturę do sześciuset stopni Celsjusza ma zastosowanie w konstrukcjach mostów lub zapór wodnych. A nawet temperatura może sięgać 900 st. C.

Scroll to Top