Kremacje zwłok – kwestia pochówku w dzisiejszych czasach

Od zarania dziejów kwestia śmierci zastanawiała, przerażała i inspirowała ludzkość. Nie ma chyba w dzisiejszych czasach religii, która nie próbowałaby wyjaśnić śmierci, wyrazić do niej swojego stosunku i określić obrzędy, jakie powinny być w związku ze śmiercią praktykowane.

Kremacje zwłok Kraków 

Poruszając temat śmierci nie sposób uniknąć tematu pochówku. Jedną z dozwolonych form pochówku w Polsce jest kremacja. Polega ona na spaleniu ciała zmarłego. Znana jest jeszcze z religii pierwotnych, m.in. z kultur popielnicowych, w których prochy zmarłego po spaleniu chowane były w glinianych urnach lub bezpośrednio wsypywane do jamy grobowej.

Słowianie w okresie przedchrześcijańskim praktykowali palenie swoich zmarłych na pogrzebowym stosie, na którym zmarli odziani byli w najlepsze szaty i biżuterię, nierzadko towarzyszyły im przedmioty codziennego użytku (np. broń). Prochy zmarłych Słowian chowane były w urnach i zakopywane w płaskich grobach lub w kurhanach. W ortodoksyjnym judaizmie i tradycyjnym chrześcijaństwie kremacja przynosi sporo kontrowersji jako praktyka uznawana za pogańską i jest raczej zabroniona. Islam i prawosławie bezdyskusyjne zakazują palenia zwłok, natomiast w buddyzmie i hinduizmie kremacja jest jedną z głównych form pochówku zmarłych.

W Polsce kremacja zyskuje coraz bardziej na popularności. Urna z prochami nie wymaga i nie zajmuje tyle miejsca, co trumna ze zwłokami. W jaki sposób znaleźć dobrą firmę, która zajmie się kremacją zwłok bliskiego, jeśli taka usługa będzie nam potrzebna? To zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Najprościej szukać w Internecie, wpisujemy w wyszukiwarce np. „kremacje zwłok kraków” i uzyskamy całą gamę ofert, z których jedna na pewno spełni nasze oczekiwania.

Scroll to Top