Praca na wysokościach pod szczególną ochroną

We współczesnym świecie funkcjonuje bardzo wiele zawodów, których wykonywanie jest uwarunkowane przez ukończenie specjalistycznych kursów czy też szkoleń. Tego typu obostrzenia mają za zadanie oczywiście to aby chronić zarówno osoby wykonujące daną profesję jak i te, które korzystają z danych usług. Jednym z takich przykładów może być chociażby praca na wysokościach.

Jak nie trudno się domyśleć wykonywane przez takiego pracownika zadania należą do szczególnie niebezpiecznych. Co prawda podobną tezę można odnieść do większości ludzi pracujących na placach budowy jednak szczególną grupą są właśnie Ci, którzy wykonują prace nad ziemią. Aby zatem wykonywać takie działania, koniecznie należy ukończyć kurs montera rusztowań. Podczas zajęć na tego typu szkoleniach słuchacze kompleksowo przygotowywani są do tego co ich później czeka w codziennej zawodowej praktyce.

Warto także podkreślić, iż oprócz oczywistych zajęć mających na celu zaznajomienie uczniów z kwestiami technicznymi rusztowań wykładowcy przedstawiają także najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem. To własnie ono z resztą jak wspominaliśmy na samym początku ma fundamentalne znaczenie. Niestety w zawodowej praktyce nie trudno znaleźć przykłady osób, których zaniedbania w zachowywaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy doprowadziły do tragedii.

Na sam koniec musimy również wspomnieć o tym, że równie ważne co wykształcenie są także tak zwane kompetencje miękkie. Tym co uniemożliwia wykonywanie wszelkich prac na wysokościach jest na przykład chorobliwy lęk wysokości. Niestety wciąż wiele osób cierpi na tą przypadłość i wtedy nawet ukończony najlepszy kurs montażysty rusztowań może okazać się bezskuteczny.

Scroll to Top